Prioriteta naslednjih dveh proračunov bo doseganje kazalnikov na vodovodu

Svetniki žužemberške občine so zasedali na 5. redni seji tekočega mandata. Potrdili so rebalans letošnjega proračuna in osnutka proračunov naslednjih dveh let. Sprejeli so tudi višje cene komunalnih storitev, potrdili odprtje dodatnega oddelka vrtca in izbrali letošnje dobitnike občinskih priznanj. Izvajajo se številne investicije v skupni vrednosti treh milijonov.

S prodajo celotne poslovne cone Jame in v skladu s sofinanciranjem projektov ter tekočimi investicijami so občinski svetniki sprejeli prvi rebalans proračuna. Predvideni prihodki se iz 8,6 milijonov povečujejo na dobrih 10 milijonov, odhodki pa iz 9,8 milijona na skoraj 10,2 milijona. Razlog  v povečanju prihodkov si občina nadeja tudi zaradi prihajajoče prodaja t. i. Suhokranjskega doma v Poreču. Izkupiček namerava polega proračunskih sredstev investirati v renovacija nekdanje Iskre na Grajskem trgu 26. Po idejni zasnovi naj bi se tja v najkrajšem možnem času preselila uprava, dobili pa bi tudi sodobno kulturno dvorano, sejno sobo, prostore za društva in dve neprofitni stanovanji.

Osnutka proračuna za leti 2024 in 2025 sta usmerjena predvsem v doseganje kazalnikom na suhokranjskem vodovodu. V naslednjem letu mora občina zagotoviti zastavljeno število novih vodovodnih priključkov, sicer bodo ogrožena evropska sredstva, ki so bila pridobljena na projektu Oskrba s pitno vodo Suha krajina. Že v letošnjem se bodo dela začela v Velikem Lipovcu, nato pa še v ostalih vaseh, kjer ni vodovoda. Žal je država zavrnila sofinanciranje sekundarnih vodov, zato bo potrebno sredstva zagotoviti zgolj iz proračuna. Po besedah župana so pripravljene idejne zasnove za ureditev šolskega igrišča, rekreacijskega parka Loka in podobnih projektov, vendar je realizacija odvisna od prihajajočih razpisov.

Trenutno je v teku za približno 3 milijone projektov, kar predstavlja eno aktivnejših let: zaključevanje poslovne cone Jama, statična sanacija stolpa in izgradnja javnih sanitarijev v gradu, gradnja komunalne infrastrukture v stanovanjski coni Klek, razširitev in preplastitev ceste na Ratje, gradnja kanalizacije Dvor – jug, plombiranje cest v krajevni skupnosti Hinje, postavljanje novih svetilk in menjava potratnih svetilk javne razsvetljave v Ajdovcu, v Šmihelu, v Klečetu, na Plešivici, v Gornjem Kotu in v Hinjah. Kmalu pa se pričenja še gradnja zaviralnega pasu pri poslovni coni na Jami in izgradnja sekundarnih vodov z javno razsvetljavo in preplastitvijo ceste v Velikem Lipovcu.

Neprijetna točka dnevnega reda je bila tudi podražitev komunalnih storitev. Po letu 2019 so bili svetniki ponovno primorani potrditi elaborat o oblikovanju cen oskrbe s pitno vodo in javne službe odvajanja in čiščenja odpadne vode ter odvoza odpadkov. Štiri članska družina, priključena na kanalizacijo, bo tako plača 10,34 % (+ 7,67 €) višjo položnico, družina brez kanalizacije pa 12,85 % več (+ 7,50 €). Ob tem velja poudarit, da bi bila podražitev še višja, če občina ne bi občutno povišala subvencij. Komunala Novo mest je namreč v poslovni najem prevzela novozgrajeno vodovodno omrežje. Na podlagi vrednosti omrežja, amortizacijske dobe in števila priključkov pa se izračuna višina omrežnine, ki jo preko položnic plačujemo odjemalci.

Svetniki so potrdili tudi odprtje še zadnjega (13.) oddelka v vrtcu Sonček in ob tem pozdravili večanje natalitete Suhokranjcev.

Letošnja častna občanka bo Magda Kastelic Hočevar, zlati grb bo prejel pesnik in pisatelj Matej Kocjančič, srebrnega Kulturno društvo Dvor, bronastega pa poveljnik OGP Tomaž Obštetar. Pisno priznanje bo podeljeno pesnici Silvi Mohorčič, animatorjem oratorija Šmihel, knjižničarki in kulturnici Brigiti Lavrič in nekdanji predsednici društva podeželske mladine Suha krajina Urški Skube. Pisno zahvalo pa prejmejo vaščani Ratja, Vrha pri Križu in Dolnjega Križa.

RZ