Ko sem na Facebooku prebrala besede Anite Kuhelj, sem si rekla: »Vauu, kako plemenito dejanje njene hčerke Mance.« Manca Kuhelj je namreč darovala svoje prekrasne, dolge, skodrane lase za otroke, ki so zboleli za rakom in ostali brez las. Res plemenito dejanje, ki si zasluži vse pohvale!
Odločila sem se, da jo malo bolj povprašam po tem dejanju, ki je povezan z Inštitutom Zlata pentljica in projektom »Little princess«. Pobudnica Brigita Smrekar je mamica deklice Mije, katera je zbolela za levkemijo. Povezala se je z organizacijo The Littel Princess Trust iz Velike Britanije. Gospa Brigita v svojem frizerskem salonu 3ka v Domžalah zbira podarjene lase, jih skrbno uredi in pošlje v Veliko Britanijo. V dobrodelnem skladu Mala princeska (Little Princess Trust) brezplačno izdelujejo lasulje za otroke, ki so prestali zdravljenje s kemoterapijo in se posledično soočili z izgubo las. Lasulje pošiljajo tudi v Slovenijo. Na njo se obračajo vsi otroci, ki so zaradi terapij izgubili lase in bi si želeli imeti brezplačno, kakovostno lasuljo iz pravih las.
Manca, kdo te je seznanil s tem, da se lahko daruje lase za otroke? Ima tu prste vmes tvoja sestra Neža, ki obiskuje srednjo frizersko šolo? Koliko časa si razmišljala o tem?
Z darovanjem las me je seznanila moja mami. Vzpodbujala me je tudi moja prijateljica Neža iz Tunjc, ki je tudi sama darovala lase in to kar 54 centimetrov. V ta namen sem si urejala in negovala lase približno leto in pol. Že med jesenskimi počitnicami sem se odpravila v frizerski salon 3ka, k gospe Smrekar, a bi si morala takrat ostriči čisto na kratko. Tega si nisem želela, pa sem se odločila še malo počakati.
Kje si se postrigla in kdo te je postrigel? Kakšna je bila dolžina tvojih postriženih las? Predvidevam, da je postopek striženja točno določen, glede na to, da se iz teh las naredi lasulja?
Nega in postopek striženja sta točno določena. Trenutno poteka akcija darovanja las od 1. 2. 2023 do 15. 2. 2023, ko je svetovni dan boja proti otroškemu raku. V ta namen so bila v medijih objavljena natančna navodila kako darovati lase: Dolžina odstriženih las mora biti vsaj 30 cm. Lase lahko ostriže katerikoli frizer. Konice naj bodo postrižene, lasje umiti s šamponom (brez balzama) in suhi. Nato se naredi čop ali kita oz. kite in nad elastiko se odstriže lase. Odstriženi lasje se zavijejo v papirnato brisačo zato, da ta nase vleče vlago iz las, nato se vse skupaj položi v vrečko.
Ker sem šla za model k sestri Neži na frizersko šolo v Ljubljani, sem tam izrazila željo glede darovanja las za otroke, ki so oboleli za rakom in ostali brez las. Nežina učiteljica in mentorica se je strinjala in hkrati s tem seznanila vse dijake. Postrigla me je sestra Neža. Moji ostriženi čopki so bili dolgi 30 centimetrov.
Kaj si razmišljala med striženjem svojih skodranih, dolgih las. Te je bilo kaj strah, mogoče na hitro žal, da si se tako odločila?
Nič, ni me bilo strah. Tako sem se odločila in vem da bo nekdo zelo vesel.
Frizerka Brigita bo tvoje lase poslala v Veliko Britanijo, kjer bodo naredili lasuljo po naročilu za točno določeno mladoletno deklico. Koliko šopov las je potrebnih za izdelavo ene lasulje?
Koliko las je potrebnih za izdelavo las ne vem. Vem pa, da so do 7. 2. 2023 zbrali že 72 kilogramov las. To bo pa kar za nekaj lasulj.
Kako se počutiš sedaj z moderno paž frizuro? Si si všeč?
Zelo mi je všeč. Počutim se lažjo in vesela sem, ker se mi lasje še bolj kodrajo in lažje se jih češem.
Kako so na tvojo frizuro odreagirali sošolci, sošolke, prijatelji? Si jim povedala kako plemenito dejanje si storila? Si mogoče navdušila nad tem še katero od svojih prijateljic, sošolk?
Rekli so mi, da sem lepa in luštna. Da mi frizura paše. Mami pa mi pove, da vidi na socialnih omrežjih, da tudi v naših suhokranjskih koncih kdo objavi, da je daroval lase v namen kot jaz.
Z donacijo las, ki bi po striženju romali direktno v koš, nekomu izboljšamo kakovost življenja. Nekomu obudimo vero v dobro sočloveka, zato Manca, upam, da si ponosna na to, kar si naredila.
Pripravila: Jadranka Meglen
Foto: osebni arhiv družine Kuhelj