Interpretacijski center Natura 2000 – Auerspergova železarna Dvor je doživel pravi jamarski krst. S prvim uradnim dogodkom, predstavitvijo podzemnega sveta občine Žužemberk v izvedbi Jamarskega kluba Novo mesto 1. februarja 2025.
Če sodimo po odzivu več kot 100 obiskovalcev, je v občini zanimanje za podzemni svet veliko, predaja interpretacijskega centra v upravljanje občini Žužemberk oziroma Zavodu za turizem, kulturo, šport in mladino Žužemberk pa več kot smiselna.
Predavanje je ob sodelovanju članov JK Novo mesto pripravil Marko Pršina, ki je na začetku nekaj besed namenil jamarstvu, jamam, jamarskim društvom ter Jamarski zvezi Slovenije. Temu je sledila kratka geografska opredelitev Suhe krajine, ki jo neizpodbitno zaznamuje kraški ravnik ob najdaljši dolenjski reki Krki. Izpostavili smo tudi najdaljše in najgloblje jamske objekte na območju občine Žužemberk. Najgloblja jama je Šolnovo brezno na Prevolah, smo pa na predavanju predstavili tudi Veliko Majhovko, ki jo je odkril Marko Majhen iz Soteske. Je meter globlja od Šolnovega brezna in ohranja primat najgloblje jame v občini Žužemberk. Velika Majhovka leži na območju pod Svetim Petrom, kjer poteka tudi meja med občino Žužemberk in Dolenjskimi Toplicami.
V nadaljevanju so predstavili Veliko Prepadno na Srobotniku ter uspešno čistilno akcijo v Jami pod Plešivico, kjer smo leta 2024 iz jame odstranili več vreč klavniških odpadkov, ki so bili posledica krivolova na tem območju. Iz podatkov, ki jih je zbral dr. Jure Tičar, je razvidno, da je v občini Žužemberk kar 95 od skupno 252 jam onesnaženih (37,6 %), od tega jih je 24 močno onesnaženih.
Posebno pozornost pa je požela tudi predstavitev dihalnik Šice, ki je s preko 1000 metri izmerjenega poligona, najdaljša jama v občini. Predstavil jo je njen glavni raziskovalec Dare Hribar iz Žužemberka, ki je slikovito opisal ureditev dveh vhodov v podzemni svet Šice pri Dvoru ter ob fotografijah in načrtu predstavil potek tega močno razvejanega in občasno poplavljenega jamskega sistema.
Večer odprtih vrat JK NM
Jamarski svet je dostopen le jamarjem, po zaslugi fotoaparatov in kamer pa lahko na takih predavanjih lepote podzemlja vidijo vsi, ki jih ta svet zanima. Še več o jamarskem delu boste lahko izvedeli na večeru odprtih vrat JK NM v soboto 15. februarja 2025 ob 17. uri v Gasilsko reševalnem centru Novo mesto. Boste spoznali delo jamarjev, lahko pa boste tudi preizkusili jamarsko spuščanje in plezanje po vrvi.
Tomaž Bukovec