Strokovna ekskurzija v Postojno in okolico

Članice društva kmečkih žena Suha krajina-Žužemberk smo si aprilsko soboto izbrale, da si okrepimo  moči in pridobimo nova spoznanja, ob začetku pomladne sezone.

Predsednica Tadeja je organizirala ekskurzijo na postojnsko. Hitro smo bili na ekološki kmetiji Žgajnar v Studencu pri Postojni. To je velika ekološka kmetija, saj obsega kar 400 ha, v ravninskem delu. Anton Žgajnar je pred 20 leti odkupil hirajoče zadružno posestvo in zaposlil delavce s posestva. Deset let pozneje je hči Tina ustanovila podjetje BIO DOBROTE d.o.o. in začeli so z intenzivno sirarsko proizvodnjo. Okusili smo njihove sire, z dodatki paprike, koprive, čemaža, …, njihove jogurte in mesnine. Svoje izdelke nudijo v socialnih ustanovah, na dveh primorskih tržnicah, trenutno imajo dva mlekomata. Sire  in jogurte lahko kupimo tudi v trgovini. Na kmetiji redijo poleg 400 glav goveje sivo rjave pasme tudi posavskega konja in avtohtone pasme krško poljskih prašičev. Kmetija je lepo urejena, hlevi so zračni, nastlani s slamo, brez neprijetnega vonja, saj za kmetijo skrbi kar 30 ljudi.

Po okusnem prigrizku, ki so nam ga pripravili, smo obiskali cerkev v Hrenovicah, ki je posvečena sv. Martinu. Župnik nas je prijazno sprejel in nam razložil marsikatero zanimivost. Župnija spada pod primorsko škofijo. V času Valvasorja je bilo kar 28 podružnic. Danes jih je še 10, saj so se priključile sosednjim župnijam. Cerkev je že pred leti praznovala 700 letnico obstoja, seveda je bila večkrat prenovljena. Na oltarnih stopnicah vidimo letnico 1891. V glavnem oltarju je poleg angelov in svetnikov velik kip sv. Martina na konju. Raziskali so, da je češčenje sv. Martina najbolj cvetelo v srednjem veku od 7. do 10. stoletja. Na obeh straneh cerkvene ladje so slike slikarja Toneta Kralja,

ki predstavljajo tri dele rožnega venca. Pred odhodom smo zapeli pesem »Angel Gospodov«.

V gostilni »Ob kaminu« so nas pričakali s kosilom.

Na koncu smo si ogledali še Notranjski muzej Postojna, ki je bil ustanovljen pred 75 leti. Stalna razstava je posvečena krasu in kraški pokrajini. V njem deluje več oddelkov: zgodovinski, arheološki, etnološki in biološki. Po ogledu muzeja smo se polni prijetnih vtisov vračali domov.

Da je na naših poteh zares prijetno je potrdila članica Anica, ki bo letos praznovala 90 let. Na vprašanje predsednice, ali bomo še šli, je odgovorila: «Lahko že drug teden.«

Milena Iskra